Prior Conventions
Post Con Report
This page finished
Friday 1
Contact webmaster
Home
Friday 2
2012 Special Guest:
Bill Underwood
Saturday 3
Saturday 4
"Where the West Begins"
Sunday 5
2012
Special Guests
Game
Time
Runebound
9-1pm
Eurorails
9-1pm
Revolution!
9-1pm
Kingsburg with expansions
9-1pm
Mage Wars
9-1pm
SJG Zombie Dice
9-11am
SJG Cthulhu Dice
11-1pm
Starfleet Battles (the Board Game)
2-6pm
Empire Builder
2-6pm
Railways of the World
2-6pm
Puerto Rico
2-6pm
Battle of Pea Ridge
2-6pm
Vinhos
2-6pm
Dominant Species
7-11pm
Are You a Werewolf
7-11pm
Stellar Horizons: Tactical Starship Combat
7-11pm
Fariy Tale
7-9pm
Lords of Waterdeep
9-11pm
Ora et Labora
7-11pm
SJG Munchkin
7-11pm
Zombiethon
7-11pm
Decent
Midnight-7am
Masterpiece
Midnight-7am
Kingmaker
Midnight-7am
Slapshot (Columbia Games)
Midnight-7am
Game
Time
Navegador
9-1pm
Dragon Valley
9-1pm
Groo the Game
9-1pm
SJG Munchkin Quest
9-1pm
Struggle for Europe and Asia
9am-Midnight
Apples to Apples
9-1pm
British Rails
9-1pm
7 Wonders
9-1pm
1812
10am-1pm
Steam
2-6pm
Stellar Horizons: Tactical Starship Combat
2-6pm
Austrailian Rails
2-6pm
Commands & Colors Napoleonics
2-6pm
Zombies!!!
2-6pm
Small World
2-6pm
Zombiethon
2-6pm
Caylus
7-11pm
Dragon Valley
7-11pm
Castle Ravenloft
7-11pm
Advanced Squad Leader
7-11pm
Conquest of the Empire
7-11pm
Mr. Bacon’s Big Adventure
7-11pm
Railways of the World
7-11pm
Descent
Midnight-7am
Axis and Allies (Original MB board Game)
Midnight-7am
Game
Time
Stellar Horizons: Tactical Starship Combat
9-1pm
Red Dragon Inn
9-11am
Dixit
11-1pm
Russian Rails
9-1pm
Stop Thief
9-1pm
Are You a Werewolf
9-1pm
Risk
2-6pm
SJG Munchkin Quest
2-6pm
Elixir of Life
2-3pm
Thunder Road
3-4pm
Citadels
4-5pm
Boomtown
5-6pm
Zombiethon
2-6pm
Small World
2-6pm
Mage Wars
2-6pm
Ticket to Ride USA 1910 & Asia
2-6pm
Board Games
Events for 2012
Game/Type
Time
Classic BattleTech/Sci-Fi
9-1pm
Full Thrust Part 1/Sci-Fi
2-4pm
Full Thrust Part 2 /Sci-Fi
4-6pm
Modified GQ/Historical Naval
2-6pm
Red Sand Black Moon/ Fantasy
2-6pm
Warmaster/ Fantasy
2-6pm
American Gangster/ Fantasy
2-6pm
Classic BattleTech / Sci-Fi
2-6pm
Point Blank Custom Rules 28mm Skirmish/Sci-Fi
7-11pm
Wings of War/ Historical
7-11pm
Babylon 5, Call to Arms, Armageddon/ Sci-Fi
7-1pm
Honor and Arms (Civil War) 10mm Combat /
Historical
7-11pm
Homebrew based on Close and Destroy/
Historical
7-11pm
Alien Attack!/ Sci-Fi
7-11pm
Classic BattleTech/ Sci-Fi
7-11pm
Game
Time
Warhammer Epic 40K/ Sci-Fi
9-1pm
Warhammer Epic 40K/Sci-Fi
9-1pm
Phil Tortorici's Road Rage/ Sci-Fi
9-1pm
Full Thrust/ Sci-Fi
9-1pm
Modified Combat Zone D6 System/ Modern & Victorian
9-1pm
Classic BattleTech
9-1pm
Honor and Arms 10mm Combat/ Historical Napolionics
9-1pm
Zombie Daze!/ Horror
9-1pm
Classic BattleTech/ Sci-Fi
9-1pm
Lyn Stahl's Painting Classes & Demo
Noon-2pm
Flames of War Tournament / Historical
10:30-Noon
Point Blank Custom Rules 28mm Skirmish/ Sci-Fi
2-6pm
Doctor Who Miniatures/ Sci-Fi
2-6pm
All Things Zombie/ Horror
2-6pm
CR3 Swordplay & Mythic GME/ Fantasy
2-6pm
Red Sand Black Moon/ Fantasy
2-6pm
Warmaster / Fantasy
2-6pm
Black Hart/ Sci-Fi
2-6pm
Classic BattleTech / Sci-Fi
2-6pm
Lyn Stahl's Painting Demo & Teaching Class
2-4pm
Flames of War Tournament / Historical
2-3:30pm
Wings of War / Historical
7-11pm
Classic BattleTech/ Sci-Fi
7-11pm
Call to Arms Star Fleet/ Sci-Fi
7-11pm
Rally Round the King / Fantasy
7-11pm
Close and Destroy/ Historical
7-11pm
Frontline Command WWII/ Historical
7-11pm
Classic BattleTech/ Sci-Fi
7-11pm
Classic BattleTech
Midnight-7am
Game
Time
Classic BattleTech/Sci-Fi
9-1pm
Honor and Arms 10mm / Historical
Napoleonics
9-1pm
CR3 Swordplay & Mythic GME/
Fantasy
9-1pm
Flintloque/ Come n' Go Historical
Fantasy
9-1pm
Flintloque/ Come n' Go Historical
Fantasy
9-1pm
Classic BattleTech/ Sci-Fi
9-1pm
Doctor Who Miniatures/ Sci-Fi
9-1pm
Flintloque/ Come n' Go Historical
Fantasy
2-6pm
Flintloque/ Come n' Go Historical
Fantasy
2-6pm
Warmaster/ Fantasy
2-6pm
Classic BattleTech/ Sci-Fi
2-6pm
Miniatures
Friday
Saturday
Sunday
Game (Event Title)/ Type
Time
Home Brew Beta  (Journey to Airian)/ High
Fantasy
9-1pm
D20 Mixed (Westworld)/ Western
9-1pm
Beasts, Men, and Gods (Ice Tower of the
Frozen Wind)/ Fantasy
2-6pm
AD&D 1st ed. (Tomb of the Lizard King)/
Fantasy
2-6pm
Shadowrun 4th ed. (Sunset in Seattle Part 1)/
Cyberpunk Fantasy
2-6pm
GURPS: Call of Cthulhu (At the High School of
Mystical Madness)/ Sci-Fi Horror
7-11pm
Stellar Horizons (Between a Rock and a Hard
Place)/ Sci-Fi
7-11pm
Rifts (Long Shot and Long Odds)/ Sci-Fi
Fantasy
7-11pm
AD&D 2nd ed. (Night of Discovery-Part 1:
Moonlight to Madness)/ Fantasy
7-11pm
Shadowrun 4th ed. (Sunset in Seattle-Part II)/
Cyberpunk Fantasy
7-11pm
D20 Mixed (Grayson's Graveyard)/ Modern
Horror
7-11pm
Geodesic Gnomes (Metro Gnomes)/ Sci-Fi
Cyberpunk
7-11pm
GURPS: Fantasy (Silver Ships & Sundered
Skies)/ Fantasy
Midnight-7am
D20 Apocalypse (Wasteland)/ Post Apocalyptic
Midnight-7am
Game (Event Title)/ Type
Time
Mythworld (Peacemaker)/ Fantasy
9-1pm
GURPS: Steampunk (Realms of Sorcery and the Isle of
Night)/ Steampunk
9-1pm
Pathfinder (We be Goblins!)/ Fantasy
9-1pm
Pathfinder (Crypt of the Everflame part 1 of 3) / Fantasy
9-1pm
Pathfinder (The Cyphermage Dilemma)/ Fantasy
9-1pm
Savage Worlds (The Cyphermage Dilema) / Sci-Fi
9-1pm
Geodesic Gnomes (Metro Gnomes) / Sci-Fi
9-1pm
Mythworld (Island Interlude) / Classic Fantasy
2-6pm
GURPS: Traveller (Judge Dredd - I am the law !!!) / Sci-Fi
2-6pm
Rifts 2-6pm (The Road Home)/ Sci-Fi  Fantasy
2-6pm
Beasts, Men, and Gods (Return to the Ice Tower of the
Frozen Wind)/ Fantasy
2-6pm
Pathfinder (Crypt of the Everflame - Session II of III) / Fantasy
2-6pm
Pathfinder (The Goblinblood Dead) / Fantasy
2-6pm
Pathfinder (The Rats of Round Mountain - Part I - The
Sundered Path) / Fantasy
2-6pm
AD&D 2nd Edition (Night of Discovery Part 2: I See Stars) /
Fantasy
2-6pm
Survive the Specialist-Beta(Le Carnival Dioblique) / Horror
2-6pm
Survive the Specialist-Beta(Le Carnival Dioblique) / Horror
7-11pm
Pathfinder (The God's Marke Gamble)/ Fantasy
7-11pm
Heroes Unlimited (Gun Masters)/ Super Hero
7-11pm
Call of Cthulhu Home Brew (Castronegro)/ Horror
7-11pm
Pathfinder (Crypt of the Everflame - Session III of III)/ Fantasy
7-11pm
Stellar Horizons (Trouble on Aurora III)/ Sci-Fi
7-11pm
AD&D 2nd Edition (Bring out yer Old!)/ Fantasy
7-11pm
Pathfinder (The Rats of Round Mountain - Part II)/ Fantasy
7-11pm
GURPS Suckerpunch (Macho Women with Guns and
Swords)/ Sci-Fi Fantasy
7-11pm
AD&D 3.5 (Combat Dungeon)/ Fantasy
Midnight-7am
Game
Time
Survive the Specialist-Beta (Le
Carnaval Dioblique!)/ Horror
9-1pm
Stellar Horizons (Leap into the Dark)/
Sci-Fi
9-1pm
Shadowrun 4th Edition (Sunset in
Seattle-Part III) /Cyberpunk Fantasy
9-1pm
D20 Mixed (Ship of Darkness)/ Modern
9-1pm
GURPS WWII (The Inglorious
Bastards!)/ Pulp Heroes
2-6pm
AD&D 1st Edition (Tomb of the Lizard
King)/ Fantasy
2-6pm
D20 Apocalypse (Wastelands)/          
Post Apocalyptic
2-6pm
Role-Play Games
Friday
Saturday
Sunday
Friday
Saturday
Sunday
This page
finished on
23 Nov 2012